Ptaki, Pszczoły, Pająki, – interdyscyplinarna biomimikra

Projektant Rene Polin i doktorantka Daphne Fecheyr w swoim przemówieniu TEDxCLE 2015 podzieli się swoją udaną pracą w wyciąganiu wniosków ze świata przyrody w celu rozwiązania złożonych problemów wzornictwa przemysłowego.

René Polin posiada ponad 20 lat doświadczenia w projektowaniu i rozwoju produktów. Jest prezesem i założycielem Balance Inc. – firmy konsultingowej oferującej kompleksowe usługi w zakresie innowacji produktowych w Cleveland, OH.

Biografia Daphne Fecheyr-Lippens zawiera wiele biografii. Zdobywając tytuł magistra biotechnologii, zdała sobie sprawę, że nie pasuje do niej tak dobrze, jak do pozostałych kolegów z klasy. Przez długi czas szukała swojej pasji, którą w końcu znalazła po zapoznaniu się z Biomimikrą. Teraz zdaje sobie sprawę, że najlepiej pasuje do interdyscyplinarnego zespołu, w którym może wnieść do rozwiązywania problemów perspektywę zorientowaną na naturę. Właśnie kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie w Arkon, co jest powodem, dla którego opuściła swoje wygodne siedlisko w Gandawie (Belgia). W ramach swojej pracy doktorskiej, uczy się od ptasich skorupek jajek jak tworzyć nowe materiały chroniące przed promieniowaniem UV, a od jeżów jak absorbować duże siły uderzenia. Wraz z innymi kolegami jest współautorką bloga germinature o wszystkim, co związane z Biomimikrą.

Chociaż Noof Khonj, ekspertka z Bahrajnu w dziedzinie innowacji, odkryła na początku swojego życia, że naśladowanie skoków żaby nie wystarcza, aby pokonać swojego brata w grze w skoki, w którą grali w młodości, nadal uważa, że naśladowanie natury jest niezbędnym ćwiczeniem w procesie innowacji. Noof twierdzi, że natura zawsze dostarczała odpowiedzi i rozwiązań dla ludzkich problemów i wyzwań. Jest głęboko przekonana, że dzięki uważnemu przyjrzeniu się przyrodzie oraz współpracy, jaka zachodzi między jej gatunkami, człowiek może znaleźć cenne wskazówki, jak tworzyć i wprowadzać innowacje.

Noof Khonji jest założycielem ThinkFarm, firmy doradczej w zakresie innowacji.