Biomimikra – innowacje inspirowane naturą

W serii wpisów pod tytułem „Biomimikra – innowacje inspirowane naturą„, odkrywamy projekty zainspirowanych przez naturę.

Co to jest Biomimikra

Biomimikra (od gr. bios – „życie“ + mimesis – „naśladowanie“) – postawa polegająca na zainteresowaniu budową, i zasadami działania organizmów żywych, a także sposobami ich adaptacji w życiu człowieka. Pozwala na lepsze zrozumienie, w jaki sposób działają systemy naturalne, oraz zapewnia nowe możliwości w zakresie zrównoważonego wykorzystania ekologicznie systemów. Biomimikra to stosowanie rozwiązań powstałych w sposób naturalny w przyrodzie, i przenoszenie go do świata nauki.

Termin biomimikra został wprowadzony w książce autorstwa Janine Benyus pod tytułem „Biomimicry – Innovation Inspired by Nature“ (1997) – Autorka przedstawiła wyniki swoich badań nad tym, w jaki sposób natura poradziła sobie z różnymi problemami, oraz w jaki sposób naśladując nature ludzie mogą przenosić rozwiązania z natury na realne rozwiązania problemów. Wyznaczyła postawę, podejście kluczowe dla nowej fazy rozwoju cywilizacji. W tej postawie nie chodzi o to w jaki sposób wykorzystywać naturę (co byłoby kolejną fazą cywilizacji przemysłowej) – ale chodzi o to, czego możemy się od niej nauczyć, i w jaki sposób zaprojektować lepsze produkty, lub systemy.

Szacuje się, że w stanach zjednoczonych w ciągu najbliższych 15 lat biomimikra wytworzy innowacji o wartości 1.5 triliona dolarów.

Biomimikra jest czymś więcej aniżeli dobrym projektem. Spójrzmy na wideo opracowane przez kanał Our Changing Climate.

Zobaczmy jakie są obietnice biomimikry.

Janine Benyus na konferencjach TED. Eksplorujcie dalej 😉 #energia

Kredyty:

Zdjęcie promujące – Galeria pszczół pod mikroskopem

FLID
29 mája 2020