Francja wykorzystuje panele fotowoltaiczne w uprawie winorośli, sadownictwie i ogrodnictwie
Francuska firma Sun’Agri współpracuje z regionalnym organem ds. klimatu i energii Agence régionale Énergie Climat (AREC) Occitanie w celu realizacji siedmiu instalacji agrowoltaicznych. Instalacje ogrodnicze, winiarskie i altanowe, które będą miały łączną moc wytwórczą 12 MW, zostały wybrane w przetargu przeprowadzonym przez organ regulacji energetyki Commission de régulation de l’énergie (CRE), i będą wymagały inwestycji w wysokości około 16 mln EUR.
Większość projektów, których skala sięga od 575 kW do 3 MW, znajduje się na południu Francji, w szczególności w prowincjach Pyrénées-Orientales, Aude, Gard i Hérault. Systemy zostaną zainstalowane bez żadnych kosztów dla zainteresowanych przedsiębiorstw będą finansowane ze sprzedaży wytwarzanej przez nie energii elektrycznej.
Projekt demonstracyjny firmy Sun’Agri jest realizowany od 2018 r. w winnicy Nidolères w Tresserre, w prowincji Pyrénées-Orientales, w 7,5 ha winnicy przestawionej na zrównoważoną uprawę winorośli dla trzech odmian winorośli: Marselan, Chardonnay i Grenache blanc.
W ostatnim przetargu CRE na innowacyjną energię słoneczną przyznano finansowanie dla 39 projektów o łącznej mocy produkcyjnej 104 MW, z czego 40 MW dostarczanych jest przez instalacje agrowoltaiczne. W ramach przyznanych projektów energia elektryczna będzie dostarczana po średniej cenie końcowej wynoszącej 80 EUR/MWh.
Podczas analizy tego projektu, przypomniałem sobie o ciekawym wykładzie Michaela Pawlyna na konferencji ted. Wykorzystanie geniuszu natury w architekturze.