Aktualności  /  Festiwal Krajobrazu i Klimatu

Festiwal Krajobrazu i Klimatu

W dniu 26 czerwca 2021 r. do Parku Bioklimatycznego Drienova zaproszono wszystkich zainteresowanych ulepszeniem sposobów, w jakie obecnie wykorzystujemy ziemię i glebę w kontekście łagodzenia zmian klimatu i adaptacji do nich. Wydarzenie to zgromadziło ludzi ze Słowacji, Czech, Polski i Węgier, którzy przywieźli swoje doświadczenia w zakresie rozwiązań dotyczących odnowy krajobrazu wiejskiego. Podczas wspólnych spotkań eksperci z różnych organizacji ekologicznych dyskutowali nie tylko o znaczeniu wody w krajobrazie, ale także o uprawie roślin bez chemii, ochronie bioróżnorodności i gospodarowaniu w zgodzie z naturą.

Dlaczego ziemia i gleba są ważne w walce ze zmianami klimatu?

Walka ze zmianami klimatu często koncentruje się na przestawieniu się na energię odnawialną i zmniejszeniu naszego śladu węglowego – są to dwa kluczowe środki, aby utrzymać temperaturę na naszej planecie na niskim poziomie. Często pomija się jednak inny kluczowy element: zmianę sposobu, w jaki dbamy o ziemię i wykorzystujemy glebę.

Zmieniliśmy cały krajobraz, aby produkować wszystko, od żywności i ubrań po papier i paliwo. A kiedy wycinamy i karczujemy lasy, osuszamy tereny podmokłe lub zaorujemy łąki, uwalniamy do atmosfery ciepło – dwutlenek węgla, który kiedyś rośliny, drzewa i gleba bezpiecznie wychwyciły i zmagazynowały w ziemi. Utrzymanie tych naturalnych systemów magazynowania w stanie nienaruszonym – i odbudowa tych, które uległy degradacji – może pomóc nam zapobiec wzrostowi temperatury na świecie.

Nie ma realnego globalnego rozwiązania kryzysu klimatycznego bez poprawy sposobów, w jakie obecnie korzystamy z ziemi. Jednak dzięki wspólnej pracy możemy zapobiec najgorszym skutkom zmian klimatycznych, zapewniając jednocześnie zdrowe środowisko i bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańcom krajów Czwórki Wyszehradzkiej. W Parku Bioklimatycznym Drienovej prezentujemy różne praktyczne rozwiązania, które pomogą Państwu – i pokażemy, co Państwo też mogą zrobić.

Misja festiwalu w Parku Bioklimatycznym Drienova

Impreza miała charakter wyszehradzki, międzynarodowy, wielokulturowy i ekumeniczny. Uczestnikami festiwalu byli drobni rolnicy, instytucje ekologiczne i użytkownicy ziemi ze Słowacji, Czech, Węgier i Polski. Przy wejściu na teren obiektu odwiedzający byli rejestrowani za pomocą czeku antypandemicznego, otrzymywali ulotkę z mapą parku bioklimatycznego, a o programie informowała ich tablica z programem festiwalu.

Festiwal rozpoczął się od powitania na dzwonnicy, gdzie przedstawiono projekt, jego cele, rezultaty i partnerów. Podczas Międzynarodowego Spotkania Ekumenicznego prelegenci skupili się na głównym temacie projektu, a mianowicie na naszej relacji z ziemią, w której żyjemy i z ziemią, która nas żywi, jako kluczowym parametrze największego obecnie problemu życia na Ziemi – zmian klimatycznych. Pomimo pandemii i środków ostrożności, jakie musieli podjąć zwiedzający, frekwencja była bardzo wysoka. Odwiedzili nas również uczestnicy z Czech, Węgier i Polski.

W trakcie imprezy dla uczestników przygotowano ciekawe warsztaty, a atmosferę umilał zespół folklorystyczny Studničky z Rajca.

Centrum Veronica z Hostětína przez cały dzień prowadziło dla zwiedzających warsztaty na temat znaczenia drzew owocowych dla krajobrazu i klimatu. Atrakcją dla zwiedzających były również dzieci, które próbowały tłoczyć cydr z domowych jabłek, a na koniec go degustowały.

Po wspólnym obiedzie przygotowanym z lokalnych składników, goście zostali odświeżeni orzeźwiającymi lemoniadami domowej roboty i smakołykami od lokalnych producentów. Jak zawsze podczas imprez w Parku Bioklimatycznym używamy tylko naturalnych i nadających się do recyklingu opakowań, nie marnujemy niczego i odpowiednio sortujemy. W ten sposób edukujemy również naszych gości.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pszczelarskie w Apidomcek, gdzie zwiedzający próbowali użądleń pszczół jako terapii leczniczej, zaglądali do uli, dowiedzieli się o hodowli matek pszczelich i wysłuchali wykładu na temat ochrony gleby związanej z zatrzymywaniem wody w krajobrazie, sadzenie roślin lubiących owady, zwłaszcza pszczoły, eliminowanie chemicznego zatruwania gleby nawozami sztucznymi, herbicydami i innymi „zapachami”, tworzenie mokradeł i wiele innych prostych kroków, które są drogą do odnowy krajobrazu.

Trzeci warsztat skupiał się na prezentacji działań związanych z retencją wody w Parku Bioklimatycznym – jeziora, groble, stawy zbiorcze, kanały do retencji wód burzowych. Partner projektu ze stowarzyszenia TRIANON wygłosił interesujący wykład na temat retencji wody deszczowej na dachach budynków.

Więcej zdjęć, znajdą państwo na stronie festiwalu