Niewątpliwie pszczoła jest jednym z ważniejszych elementów ekosystemu, jednak jej rola wydaje się być jeszcze niedostatecznie doceniania. Fundacja wraz ze słowackim Partnerem projektu dostrzegła potrzebę kształtowania postaw sprzyjających realizacji zasad zrównoważonego rozwoju, wskazując w tym obszarze na szczególną rolę pszczoły, która pełni jedną z najważniejszych ról w ekosystemie zapewniając równowagę środowiskową.
Celem głównym mikroprojeku jest stworzenie nowego spakietyzowanego produktu turystycznego w postaci:
– mini skansenu pn. Pszczela Hala,
– aplikacji mobilnej dostępnej w wersji polskiej i słowackiej
– oferty warsztatów dla dzieci i młodzieży po polskiej i słowackiej stronie granicy.
Powstały w ramach mikroprojektu mini skansen wraz z aplikacją i warsztatami ma uświadomić turystom oraz mieszkańcom pogranicza jak ważną rolę w zachowaniu naszego dziedzictwa przyrodniczego odgrywają pszczoły. Powstałe elementy mikroprojektu tj. tablice informacyjne, warsztaty on-line, publikacja mają zainteresować odbiorcę, a także przyczynić się do podniesienia świadomości i kultury ekologicznej na temat roli pszczół w kontekście przyszłych pokoleń.
Cele projektu: Zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez odwiedzających i mieszkańców
Okres realizacji;
01.2019-06.2020
Wartość projektu: 66 912,00 EUR
Koszt z EFFR 49 996,64 EUR
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 74,72%
Partnerzy:
Nadácia Turčianskej vodárenskej spoločnosti – zaturka.sk
Fundacja Ludzie-Innowacje-Design – flid.pl
Euroregion Beskidy – euroregion-beskidy.pl
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz z budżetu państwa.